SLS-10 (P830668)

Głośniki serii SLS wykorzystują wiele rozwiązań wprowadzonych wcześniej w znacznie droższych XLS-ach. Wyposażone w nowoczesne układy magnetyczne, dające maksymalne wykorzystanie strumienia i redukcję zniekształceń, ze sztywnymi membranami, przygotowanymi wraz z długimi cewkami i niskostratnymi zawieszeniami do pracy przy dużych amplitudach, zostały wyspecjalizowane do przetwarzania najniższych częstotliwości. SLS-y doskonale nadają się do obudów zamkniętych i bas-refleksów. 40-mm średnicy i 25-mm długości cewki mają dużą wytrzymałość, a ich chłodzenie wspomaga wentylacja pod dolnym zawieszeniem. Wyprofilowana krawędź kosza nie wymaga wykonania wyfrezowania wokół otworu w obudowie.
SLS-10 legitymuje się takim samym stosunkiem fs/Qts, jak największy 12-calowy model SLS-12, co przy mniejszej objętości Vas oznacza, że już w mniejszych obudowach będzie osiągał tak samo niskie częstotliwości graniczne.


 

 

Parametry i charakterystyka

Rekomendowana obudowa:
Najmniejszy bas-refleks to w przypadku SLS10 40 litrów. Wzmocnienie na charakterystyce przetwarzania w okolicy 60Hz (prawie +3dB względem poziomu 0dB) wskazuje, że jest to objętość mniejsza od optymalnej, ale jeszcze akceptowalna. Spadek -6dB pojawia się 31Hz. Rezultaty takie uzyskaliśmy ustalając częstotliwość rezonansową przy 28Hz, można to zrealizować za pomocą otworu o średnicy 7 cm z tunelem 32 cm.
W 60 litrach proponujemy dostrojenie do 28Hz, zdobywając -6dB przy 25Hz. Ponadto poprawia się odpowiedź impulsowa. Ale dopiero 80 litrów to najlepsza objętość bas-refleksu dla SLS10. Obudowę dostrajamy do 24Hz, i spadek -6dB mamy przy 23Hz.
Chcąc zminimalizować wielkość subwoofera dla SLS10, trzeba zdecydować się na obudowę zamkniętą. I okazuje się, że już w 30 litrach spadek -6dB pojawi się przy 36Hz. Mamy też bardzo dobrą odpowiedź impulsową. To bardzo poprawne rozwiązanie.
Dla uzyskania najlepszych charakterystyk w obudowie zamkniętej, powinniśmy SLS10 zainstalować w objętości 50 litrów. Wraz z dobrocią Qtc=0,71 osiągamy doskonałe charakterystyki impulsowe, a spadek -6dB pojawia się przy 33Hz.